Не ми обяснявайте, че Теменужка Петкова е дала отговор на Гълъб Донев. Не е вярно това.
Рецитация.
Самодоволна чиновничка.
Цитира ЕК. Нали в това е проблемът - излъга ли ЕК в числата, за да влезе България в еврозоната? Това се питат хората.
Гълъб Донев:
"Самохвално рекламираните бюджети с дефицит от 3% през последните 5 години са резултат на отложени и прехвърлени към следващата година плащания за милиони и милиарди. Каква е финансовата реалност към настоящия момент? Дефицит, без да се променят действащи политики, без да се предприемат мерки за консолидиране на държавните разходи, дефицит 7,4%. Още 2,2 милиарда неразплатени. Такива разходи, които са „скрити по чекмеджета“ и които едва сега услужливо тези, които са отлагали тези плащания от 2024, 2025, 2026 година, ги извадиха тогава, когато дойде редовното правителство след 8 май 2026 година. Направете сметка с това на какъв процент скача дефицитът. В тези 2,2 милиарда са проекти, които са фактурирани и неразплатени на Агенция „Пътна инфраструктура“, по проекти на общините от приложение 3 към Закона за държавния бюджет. Важно нещо, което трябва да уточня е, че до 30 април на тази година служебното правителство трябваше да представи на Европейската комисия годишен доклад по изпълнението на националния средносрочен фискално-структурен план за периода 2025–2028 година. Служебното правителство не предостави тази информация на Европейската комисия. Така че всичко ново, с което Европейската комисия ще излезе днес в доклада, е на база данни, които има за 2025 година, без в тези данни да са включени онези непредвидени разходи, разходите, които са направени и се очаква да бъдат фактурирани и да бъдат предявени за плащане през 2026 година."
|