Прегледи: 1152 - Коментари: 0
ВАВИЛОНСКАТА КУЛА НА АВАНТЮРАТА ВЕЛИЧИЕ

ВАВИЛОНСКАТА КУЛА НА АВАНТЮРАТА ВЕЛИЧИЕ ВАВИЛОНСКАТА КУЛА НА АВАНТЮРАТА ВЕЛИЧИЕ

Българско има един-единствен изход в съвременната геополитическа и още по-ясно геоикономическа ситуация – да бъде високотехнологична държава, която може да се конкурира с все по-модернизиращия се свят.

Водачи на този модел могат да бъдат само едрите бизнесмени, по този път се движат не само западните "демократични" страни, но и Китай, Русия, Турция, Бразилия, държавите от Залива, Иран и пр. Няма значение какъв е социалният модел, защото и комунистическите Китай и Виетнам /доколко са такива е друг въпрос/, и твърдолинейните либерално-демократични САЩ, Япония и сие постигат еднакви практически икономически, социални и политически резултати.

Проблемът на България в тази световна обстановка е, че едрият български бизнес /почти/ не развива високи технологии, а си играе на дребно с туризъм, търговия, лека промишленост, изостави възлови производства като оптикоелектроника, металургия, ИКТ-сектора /а бяхме водещи в компютърното производство, благодарение и на 4-то управление в ДС, което добре си "крадеше" западни образци/, високотонажната и малотонажната химия, изобщо във всички модерни промишлени производства. Друг е въпросът, че 5-вековните грабители и ГУБИТЕЛИ на света – западните банки и корпорации – са поставили икономически и финансов "вълчи капан" на родните прозводители от едър и всякакъв калибър, защото "демократичният" Запад смята конкуренцията за Зло, въпреки че голословно крещи, че е за нея. Въпреки това примерът на Унгария, Полша, Словакия, Чехия, Сърбия, Турция показват, че при желание едрият национално РАБОТЕЩ бизнес може да има самостоятелно решение, независимо от Франфурт на Майн и Ню Йорк като финансови центрове, мачкащи останалия свят.

На фона на тези геопроблеми в Българско се появи един ноумен, Ивелин Михайлов, който се самообяви за крайна икономическа инстанция. Той построи своя "Исторически парк", на около 50 км от Варна. Този "проект" трябваше да носи печалби на строителя си, както и да известява за неговата национална кауза. Всички сметки обаче показват, че "Историческият парк" е губещо туристическо мероприятие. Дори входна такса от 50 лв, че и от 100 няма как да покрият разходите за строителство, а и за поддържащ и обслужващ персонал, дори да се крият по всякакъв начин данъци, такси и пр. Нито една уважаваща себе си, особено западна банка, не би финансирала подобно кардинално губещо предприятие. За да стане печелившо, ежегодните посетители на парка би трябвало да са поне 4-5 милиона, а практиката показва, че те са не повече от 150 000.

АВАНТЮРА! Това е проектът, уж патриотичен на Ивелин Михайлов. Не е случайно, че неговите отношения с НАП са меко казано неприятелски. Още едно, този път политическо напомняне за авантюризма на новоизлюпения бизнесмен е изборът му за водач на партията му, поне идеологически, на Николай Марков. Този ексразузнавач /доколко е разузнавач може да се изкажат специалисти/ не само напусна Михайлов, но го и оплю съвсем по байганьовски, т.е. омириса своя благодетел за благодарност, че го направи депутат.

Да допълня, че Ивелин е свръхпротивник да се инсталират ветрогенератори за добив на ток в землището на община Ветрино, където по изследвания на специалисти е едно от най-благоприятните местоположения за това производство, едно от най-високотехнологичните в новата история на световната икономика. Номерът му, че другаде може, ама в неговия район не може, са само евтини популистки, авантюристични точно казано "аргументи" с цел привличане на гласове и участие в местната власт, която да не пречи на печалбите му. Авантюрата му в НС приключи с фарс, няма съмнение, че така ще приключи и политическата му кариера, за съжаление, доста хора ще пострадат, не само икономически, а и с попарени надежди.

Да приключа с факта, че Ивелин Михайлов не влиза дори в десетката на най-успешните и с капитал български бизнесмени, което показва и мястото му в българското национално пространство – авантюрист с претениции.

Димитър КУНЕВ




Потребител:


Коментар: